نصب سرعت گیر، یک عادت خطرناک:

دوای درد خیابانهای شهر اصفهان چیست؟

 

استخوانی سالم دیگر در بدنم نمانده احساس می کنم مغزم جا به جا شده است......... وقتی در شهر سوار ماشینی که دائما در خیابانها در حال حرکت است می شوید این صحبتها را مطمئنا از راننده می شنوید مخصوصا وقتی از سرعت گیر و یا چاله ای در خیابانی عبو می کند. ناله ای که دیگر سالها میهمان این خیابانها است و هر چندگاه نیز در خیابانهای متعدد به خاطر عدم رسیدگی به آن این فریاد بلندتر شنیده می شود.......

دعوای قدیمی و یا واضح تر ناهماهنگی ارگانهایی همانند برق، گاز، آب و تلفن نیز بر این مشکلات دامن زده و هنوز چاره برای حل مشکل حفاری آنها در شهر اندیشیده نشده است. عباس حاج رسولیها در تایید این مطلب اعتقاد دارد« بدلیل عدم اجرای مدیریت واحد شهری نمی توان هماهنگی را در بین ارگانهای شهر دید و این مساله باعث شده تا در بیشتر مواقع آشفتگی در برخی از خیابانهای شهر به دلیل اینگونه حفاری های بی نظم پدید آید»

مدیریت واحد شهری دغدغه ای است که در اکثر کلان شهرهای کشور از آن یاد می شود و اصفهان هم از زمره آن شهرها است و در این رابطه مسئولان شهری سالها است که از این مساله به عنوان مشکلی مهم یاد می کنند. مشکلی که به گفته مسئولان باعث شده تا مدیران شهر نتوانند آنگونه که باید در حل و بررسی مسایل شهری عرض اندام کنند.

همانگونه که در قبل یاد شد حفاری های نا منظم در خیابانهای اصلی و فرعی شهر از جمله این مسایل است که تا کنون مشکلاتی بر شهر با ایجاد دست انداز و یا عدم برابری آسفالت کف خیابان برای شهروندان ایجاد کرده است و همچنان بر قوت خود باقی است.

ایجاد چاله و پستی و بلندی در خیابانهای شهر اصفهان که بعضا دست اندازهای مخرب را در شهر پدید می آورد از جمله عوارض حفاری های اداره های مذکور در خیابانهای شهر برای شهروندان است که ایجاد خسارات مالی و جانی را در پی داشته است.

نصب سرعت گیر، یک عادت خطرناک

از مشکلات دیگر خیابانهای شهر اصفهان نصب سرعت گیر در معابر اصلی و فرعی است که مسئولان حمل و نقل شهر اصفهان برای فرار از عدم مهندسی مناسب خیابانهای شهر اصفهان انتخاب کردند. شاید به ندرت دیده باشید که خیابانی ساخته شده باشد و پس از مدتی اندک در آن سرعت گیرها با اشکال مختلف نصب نشده باشد زیرا این عادت غلط که نوعی بی مسئولیتی را در امر خدمت رسانی نشان می دهد کم کم ریشه گسترانده و به بیماری مسری تبدیل شده است.

ایجاد سرعت گیرهایی با اشکال مختلف جدایی از ایجاد خسارات مالی به وسایل نقلیه شهروندان خسارات جانی نیز برای آنها در پی داشته است. زمانی که خیابانی در شهرآماده بهره برداری می شود برای رفع نقص خیابان سرعت گیرها آماده نصب می شود و تکرار این نقیصه برای مردم به یک عادت تبدیل شده است تکراری که عادت آن همیشه تلخی برای آنها بوجود می آورد.

نور پردازی مناسب در شهر نداریم

نورپردازی نامناسب در شهر نیز از دیگر مشکلات است که بر معضلات معابر شهر دامن زده و باعث شده تا سختی در عبور و مرور دو چندان شود. عدم اجرای مدیریت واحد شهری بهانه ای دیگر برای مسئولان شهر بوجود آورده تا به این موضوع آنطور که باید پرداخته نشود.

رنگ خط کشی معابر ثبات ندارد

وقتی با وسیله نقلیه خود در حال حرکت هستید و یا اینکه با پای پیاده از معابر خط کشی گذر می کنید، متوجه می شوید که رنگ خط کشی معابر کاملا از بین رفته و یا اینکه از رنگ سفید به رنگ مات تبدیل شده است که این مشکل را می توان از دیگر مشکلات معابر شهر نام برد. در بررسی های به عمل آمده توسط محققان حمل و نقل فرضیه ای بر آب و هوای اصفهان و تاثیر آن بر عدم ثبات رنگها مطرح شده است ولی هنوز دلیل مشخصی از سوی مسئولان برای نا ثباتی رنگ خط کشی ها مطرح نشده است و این مساله سبب گردیده تا هر چندگاهی برای خط کشی مجدد اقدام شود ولی متاسفانه با رعایت نکردن خط کشی یک نوع دو خطی بودن خیابان بوجود می اورد که در اینصورت به دلیل نداشتن تمرکز رانندگان اشتباهات رانندگی را دوچندان می کند.

نصب سرعت گیر خلاف قانون است

میخ های پرچ شده در کف خیابانهای شهر نیز زنجیره ای از سرعت گیرهای نامتقارن است که برای هوشیاری رانندگان نصب می شود ولی در نگاهی کلی آن را می توان به یک ناهماهنگی در طراحی خیابانها نسبت داد.  وقتی در مسیر معابر شهری در حال تردد هستید و دائما این را به یاد می آورید که ناهمگنی در این معابر دغدغه ذهنی شما را تشدید می کند به یک علامت سوالی برخورد می کنید که در این علامت سوال چهره و نام ارگانی را که می تواند پاسخگوی نیاز شما باشد تداعی می کند.

کریم داوودی، نائب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان باور دارد« نصب سرعت گیرهای ممتد در خیابانهای شهر اصفهان خلاف قانون است و باید برای آنها چاره ای اندیشیده شود»

معضل خیابانهای شهر اصفهان رفته رفته به یک داغ قدیمی تبدیل شده است و کسی نیست تا این مشکل را به درستی برطرف کند زیرا به قول مسئولین هنوز مدیریت شهری در کلان شهرهای ایران محقق نشده است و آیا این موضوع می تواند جوابی قانع کننده به مسایل و مشکلات پیش رو باشد.

 

 

 

 تاريخ : | 0:9 | نویسنده : داوود شیخ جبلی |